Altılı masadan Akşener’in 15 vekil çıkışına mesaj

Altılı masadan Akşener’in 15 vekil çıkışına mesaj

Altılı masadan Akşener’in 15 vekil çıkışına mesaj,
27.06.2023 00:38
Son Güncelleme: 27.06.2023 00:38Akşener’in kurultay konuşması 6’lı masadaki partilerin de gündeminde. Dikkat çeken açıklama, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’dan geldi. “Bizim kimseye en ufak bir kırgınlığımız yok, kazandığımız her şeyi anlımızın ak sütü gibi helalinden kazandık. Bugün seçimi helalinden kazanmış, başı dik alnı açık 15 milletvekilimiz var. Biz hiç kimsenin hakkını yemedik.”
İYİ Parti’den geçtiğimiz günlerde istifa eden Aytun Çıray da sosyal medya hesabından uzun bir yazı kaleme aldı. Akşener’in pişmanım çıkışını eleştirdi 1 vekilin transferi için “pişmanlık değil gurur madalyası” dedi. Çıray’ın seçim pazarlığı iddiası ortaya atması da dikkat çekti”İster yapacağı yerel seçim pazarlığına ister AK Parti ile bir anayasa müzakeresine mazeret olarak kullanıp küçültmeseydi. Keşke böyle yorumlamasaydı” dedi.
Kurultayda Genel İdare Kurulu’na giren İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu da Akşener’in sözlerini yorumladı. “CHP, 15 milletvekili vermemiş olsaydı, daha çok kavga ve mücadele edecek, seçime sokulmadığımız için belki Yüksek Seçim Kurulu önünde toplanacak, farklı bir mücadele sergileyecektik.” diyen Kavuncu, Akşener’in bu sözleriyle CHP’ye değil İYİ Parti’ye yönelik bir eleştiri yaptığını savundu.
15 vekil transferine ilişkin Demokrat Parti cephesinden gelen çıkış ise yeni bir tartışma başlattı. Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy o dönemi, “CHP ile 15 vekil transferi yapıldığı günün gündüz saatlerinde seçimlere İYİ Parti, Demokrat Parti üzerinden seçimlere katılacağı konusunda uzlaşmıştı. Böylece aynı gün içinde iki farklı parti ile anlaşma yapıldı. İkisinde de teklif İYİ Parti tarafından gelmişti.” sözleriyle anlattı. CHP ve Demokrat Parti’nin birbirinden haberleri olmadığını kaydetti.Akşener yerel seçimler için CHP ile ittifak yapmayacak mı?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın