Dünyadan Wagner yorumları

Dünyadan Wagner yorumları

Dünyadan Wagner yorumları,
26.06.2023 21:37
Son Güncelleme: 26.06.2023 21:37Rusya’da Wagner liderinin çıkardığı isyan, Putin yönetimini ve Ukrayna işgalini nasıl etkileyecek? Dünya siyasetinden konuyla ilgili önemli mesajlar geldi.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaşananların Ukrayna savaşıyla doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi. “Hafta sonu yaşanan olaylar Rusya’nın iç meselesi ve Putin’in Kırım’ı yasa dışı ilhakı ve Ukrayna’ya karşı savaşla yaptığı büyük stratejik hatanın bir başka göstergesi.”
Amerikan Dışişleri Bakanı Antony Blinken’dan da benzer bir yorum geldi. “Ukrayna’ya yönelik bu saldırganlığın her yönüyle stratejik bir başarısızlık haline geldiğini gördük. Rusya, Putin’in ne yapmaya çalıştığı hakkında endişelenmesi gerektiği kadar, Rusya’nın içinde olup bitenler hakkında da endişelenmesi gerektiğinden artık dikkati dağılmış durumda. Kendisi Ukrayna’da başarılı değil.”
En dikkat çekici yorum ise Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den geldi. “Putin’in Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş ve Putin’in Wagner’le yarattığı canavar, şimdi onu ısırıyor. O canavar yaratıcısına karşı hareket ediyor. Siyasi sistem kırılganlıklar gösteriyor ve askeri güç çatlıyor. Dolayısıyla bu, Ukrayna’daki savaşın önemli bir sonucudur.”
Alman Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Putin’i hedef aldı. “Açık olan şu ki, bu Rusya’da bir iç güç mücadelesi ve biz karışmıyoruz. Orada ne olduğu hala belli değil. Rusya’daki farklı aktörlere ne olduğu belirsizliğini koruyor. Ama çok net olan ve geçen hafta sonu bir kez daha altı çizilen şey, Rusya’nın bu acımasız saldırı savaşıyla Putin kendi ülkesini mahvediyor.”Biden’dan Wagner açıklaması: Bizim bununla hiçbir ilgimiz yok

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın