Yeni anayasa çalışması ne zaman başlayacak?

Yeni anayasa çalışması ne zaman başlayacak?

Yeni anayasa çalışması ne zaman başlayacak?,
26.06.2023 20:35
Son Güncelleme: 26.06.2023 20:35Hem seçim öncesi hem de seçim sonrası liderlerden art arda yeni anayasa mesajları gelmeye devam etti. Peki yeni bir anayasa için çalışma başlar mı? Cumhur İttifakı ortakları başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği teklifini raftan indirmeye hazırlanıyor.1 Ekim’de yeni yasama dönemi başladığında Meclis’te öncelikli başlıklardan biri yeni anayasa çalışması olması bekleniyor. Hatta bunun için AK Parti’de yaz döneminde çalışmaların başlaması bekleniyor. Çalışmaların yaz dönemi içinde olgunlaştırılıp Meclis açıldığında müzakere sürecinin başlayabileceği ifade ediliyor. AK Parti’de görüş, ‘her parti kendi hazırlığı ile ortaya çıksın en azından kim gerçekten bunu yapmayı istiyor gösterelim.’
Edinilen bilgiye göre daha önce Meclis bünyesinde kurulan Anayasa Uzlaşı Komisyonu’nda uzlaşılan 60 madde esas alınabilir. Bu maddeler üzerinden çalışmalara devam edilebileceği de ifade ediliyor. Yapılacak çalışma kapsamında, “çatı anayasa” oluşturulması öncelikli hedefler arasında, bu çatı anayasada da temel ilkelerin belirlenip diğer detayların yasama dönemi boyunca yasalarla desteklenerek içinin doldurulması görüşü hakim.
AK Parti ve MHP’nin seçim vaatleri arasında yer alan “yeni sivil anayasa” için geniş bir zaman aralığı öngörülüyor. 2012’de uygulanan siyasi partilerin eşit temsille yer aldığı “Anayasa Uzlaşma Komisyonu” gibi bir uzlaşma zemini arayışının gündeme gelebileceği belirtiliyor. Kaynaklar, MHP’nin geçen dönem AK Parti’ye ilettiği 100 maddelik anayasa değişikliği önerisiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AK Parti’nin bu konuda yaptığı çalışmaların güncellenerek gündeme getirilebileceğine dikkat çekiliyor. Kaynaklar, anayasa hazırlığında özgürlük vurgusunun ön planda olacağını ifade ediyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın