Yunanistan yine Miçotakis dedi

Yunanistan yine Miçotakis dedi

Yunanistan yine Miçotakis dedi,
26.06.2023 14:10
Son Güncelleme: 26.06.2023 14:10Yunanistan’da seçim maratonu bitti. Sandıktan Kiryakos Miçotakis ve Yeni Demokrasi Partisi çıktı.
Yeni Demokrasi, birinci partiye ek vekil veren yeni seçim sistemi sayesinde tek başına iktidar oldu. Merkez sağdaki parti oyların yüzde 40,4’ünü topladı. 300 üyelik Meclis’te 157 sandalye çıkardı. Ana muhalefetteki Syrıza koalisyonu 17,8 oy ile 48 milletvekili çıkarabildi. Seçimin sürpriziyse kapatılan aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin uzantısı sayılan Spartalılar Partisi’nden geldi. Aşırı sağ parti, yüzde 4,6 oyla 12 vekil çıkardı.
İkinci kez Başbakan seçilen Miçotakis, sonuçların netleşmesinin ardından zafer konuşması yaptı. “Daha güçlü bir Yunanistan inşa edeceğiz. Tüm Yunanların Başbakanı olacağım” dedi.
SYRIZA lideri, eski Başbakan ve Miçotakis’in azılı rakibi Aleksis Çipras ise “Seçim sonuçları bizim için tabii ki olumsuz oldu. Ancak ilk seçimdeki çökme riskini atlattık, ilerici SYRIZA ittifakı ana muhalefet pozisyonunu korudu ama çok ciddi bir yenilgi aldık. Seçim sonuçlarının toplumumuz ve demokrasimiz için olumsuz olduğuna inanıyorum. Biri faşist bağlantılı olmak üzere üç aşırı sağ parti Meclis’e girdi. Sayın Miçotakis’in sağ çoğunluğuyla birlikte bu olumsuz bir gelişme” değerlendirmesinde bulundu.
Yunanistan’da 35 günde yapılan ikinci seçimlerde katılım oranının yüzde 52’de kalması da dikkat çekti. Yani 10 milyona yakın seçmenin neredeyse yarısı sandığa gitmedi.
 
 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın